18:48
Önümüzdeki hafta arkadaşlarımla hem blog'a geri dönüşümü hemde yılbaşını kutlamak için birkaç gün önceden uzun süredir gitmediğim, Ajia'ya sonrasında da ilk defa gece gözüyle göreceğim Soho House'a gitmeye karar verdik. Yılbaşında babam uzun süreden sonra Türkiye'de olacak ve oldukça evde bir yemek yiyeceğiz dolayısıyla birkaç gün önceden gitmenin her açıdan daha iyi olacağına karar verdik. Ama asıl soru tüm gece hatta sabaha kadar eğlenirken şık bir yemekten - gece kulübü yada after lounge'lara giderken ne giymem gerektiği- idi.Yada soru genel olarak şu günlerde gece ne giymem gerektiği... 
Sebebi dresscode'ların yerini ''chic-code'' lara bırakması ve kuralların aslında hergün değişmesi. 


Ünlü restorantların kapısında takım elbiseli adamlar ve elbiseli kadınlar kuyruk olurken yada tüm gece bekledikleri masayı bar taburesinde izlerken. İçerisi istanbulun yeni yeni el değiştiren genç ve jogger pantolon, sneaker, kürk ve kocaman aynalı gözlüklü gençlerle dolu. 

Tüm gece kapıda kuyruk olmak istemiyorsanız artık poplin yaka gömleklerden yada yakaları göbeğinize kadar açtığınız gömlek-yelek ve ceket kombinasyonundan vazgeçmeniz, eğer hala gay değilseniz o modadan şanslı bir şekilde kurtulduğunuzu varsayarak biraz rahatlayabilrsiniz.

Henüz oldukça yeni mix&match aslında Gossip Girl fantezisine biraz Vivienne Westwood havası katıyor olsada son zamanlarda önümüzdeki sezon boyunca hepimizi çok büyük bir etki altna alacak kolejli ama kuralsız görünüşün başrolünde. Her zaman olduğu gibi kareli kumaşlar bu sefer birbirleriyle karışmaya hazır. Burada çok az olsa da göstermek istediğim korse ve ''lingerie'' parçalar ise kadınlarda bu sefer iç değil dış çamaşırına dönüşüyor. Ama şimdilik deli gibi görünmemek için bekleyin, önce Kylie Jenner yapsın sonra siz yaparsınız.

Buradaki neredeyse tüm ürünlerin muadili Zara, Mango ve Oysho'da var. Dolayısıyla aynı görünümü birçok farklı bütçede yapabilirsiniz. Akşam dışarı çıkarken erkekte'de kadında'da sevdiğim sokağa hızlıca ve düşünülmeden çıkmış, çabasız görünümler bu sezon hiç olmadığı kadar popüler. Kışın geri kalan kısımında ise yün çorapları skinny pantolonların üstünde paçalarda toplanmış olarak göreceğiz.


Metalin her tonu son 2 sezondur moda olsada bu sezon direkt pembe metal (hayır rosegold değil) ve altın rengi kendini belli ediyor.
Erkeklerde ise Gucci kemer dışındaki tüm ürünleri h&m Studio, Lacoste ve Diesel'de bulabilirsiniz.
Yine bahsettiğim kareli etki, erkeklerde çok daha sık, ama bu sezon erkek reyonlarında artık görmeye alıştığımız feminen parçaların zirvesi diyebilirim.
Yeezy ile geri gelen grunge ve disstressed görünümler kazaklara ve kotların paçalarına kadar uzanırken bolca ışıltılı kemerler, ceketler ve saatler erkeklerin bu sezon kilit parçaları haline gelecek.

Önümüzdeki birkaç ay içinde göreceğimiz akımlar sanıyorum şimdilik bu kadar, çeşitli etkilerini editorial çekimlerde ve dergilerde hafif hafif görmeye başlasamda birkaç ay içerisinde çoğu kişide örneklerini görebiliriz. Efemine tavıra direnen markaların bu sezon nelere yöneleceğini (-ki bence Türkiyedeki pazar için doğru bir hareket) merakla bekliyorum. Çoğu markanın amaçladığı cinsiyetsiz görünümlerde sanıyorum artık miladını tüketip, bu yazın sonunda 17-18 sonbaharında tüm etkilerini kaybedicek ve maskülen ve erkeksi parçalar Calvin Klein ve Diesel'in 90'lardaki yalınlığına ve kaba görüntülerine yerini bırakacak.


You Might Also Like

0 yorum